دسته‌بندی نشده

0 تا 100 شرایط اقامت کاری در قبرس شمالی

کشور قبرس، که با نام رسمی جمهوری قبرس نیز شناخته می‌شود، سومین جزیره بزرگ جهان و پرجمعیت ترین جزیره در دریای مدیترانه است. قبرس با ترکیه، لبنان، مصر و یونان همسایه است و پایتخت و بزرگترین شهر آن نیکوزیا است. تمایل ایرانیان برای مهاجرت به قبرس و اقامت کاری در این کشور، در سال های اخیر افزایش یافته است.

زبان رسمی قبرس یونانی و ترکی بوده و قبرس شمالی تقریباً مشابه ترکیه است، البته با مقداری تفاوت جزئی از جمله: هزینه های بالاتر قبرس شمالی نسبت به کشور ترکیه. اما قبرس جنوبی بسیار توسعه یافته تر از قبرس شمالی است و با ترکیه بسیار متفاوت است و سطح امنیت اجتماعی آن به مراتب بالاتر است.

در حقیقت قبرس جنوبی، از قبرس شمالی پیشرفته‌تر بوده و سطح رفاه اجتماعی آن، بسیار بالاتر از ترکیه قرار دارد. نکته‌ی دیگری که که خصوص قبرس جنوبی باید بدانید، این است هزینه‌ی دانشگاه و تحصیل، در این کشور بالاتر از قبرس شمالی بوده و برای ورود به آن کشور و همچنین اخذ اقامت کاری، نیاز به ویزا دارید. برای دریافت ویزا در قبرس شمالی، میتوانید از طریق مشغول شدن به شغل مورد نظر خود و یا خرید ملک در قبرس ، اقدام کنید.

اما اگر قصد اقامت کاری در قبرس را دارید، پیشنهاد هلدینگ 66 به شما، اقامت در قبرس شمالی است، چرا که هزینه زندگی در قبرس شمالی ، به مراتب پایین‌تر از قبرس جنوبی است.

امروزه رکود اقتصادی موجب شده، تا افراد زیادی در کشور، به اقامت کاری در کشور قبرس روی آورند. با این وجود، اگر یک فرد خارجی بخواهد مسیر اخذ اقامت کاری در قبرس شمالی را طی کند، باید مدارک و شرایط مورد‌نیاز را برای ارائه در اختیار داشته باشد.

پس از پیوستن قبرس به اتحادیه اروپا در سال 2004، شهروندان این اتحادیه می توانند به راحتی و بدون نیاز به اخذ ویزای کاری قبرس شمالی ، کمتر از 90 روز در این کشور کار کنند. البته این افراد برای اخذ اقامت باید ظرف مدت هشت روز در مراجع ذیصلاح ثبت نام کنند.

در ادامه این مقاله از هلدینگ 66، به بررسی شرایط مهاجرت کاری به قبرس شمالی، میپردازیم.

شرایط مهاجرت کاری به قبرس شمالی چیست؟

امروزه به دلیل رکود اقتصادی موجود در کشور، افراد زیادی از اقامت کاری در قبرس شمالی استقبال می‌کنند. اگر‌چه

صنعت گردشگری بیشترین سهم از تولید ناخالص داخلی کشور را به خود اختصاص داده است و اگر یک خارجی به زبان محلی این کشور (یونان) مسلط باشد، می تواند در این بخش و در سمت هایی مانند مشاوره املاک، خدمات، کشتیرانی، حمل و نقل و انرژی، می تواند با شانس بیشتری شغل پیدا کند.

اگر می‌خواهید بیش از 90 روز در قبرس اقامت کاری داشته باشید، بایستی مجوز‌های لازم را از طرف کارفرما دریافت کنید. برای اتباع ایرانی که خارج از اتحادیه اروپا قرار دارند، برای اقامت کاری به ویزا نیاز دارند که میبایست، در ابتدا برای پیدا کردن شغل موردنظر، با کارفرماهای قبرسی ارتباط گرفته و بتوانند قراردادی کاری را مثل ویزای کار با کارفرما امضا کرده تا بتوانند مراحل اولیه دریافت ویزا را فراهم کنند.

اگر امکان دریافت ویزای تحصیلی، برای اشخاص در سال جاری فراهم گردد، افراد میتوانند با حضور 1 ساله خود در کشور قبرس و همچنین اخذ مدرک تحصیلی و کسب تجربه، شانس خود را برای یافتن کار مورد نظر خود را افزایش دهند.

همچنین بخوانید: بازار کار قبرس شمالی برای دانشجو

تعداد ساعات کار در قبرس مانند بیشتر کشورهای اتحادیه اروپا، 40 ساعت در هفته است و از دوشنبه تا جمعه روزهای کاری هفته  به حساب می‌آید. بسته به نوع کار، کارگران و کارمندان از 20 تا 24 روز مرخصی سالانه بهره مند می شوند. زبان انگلیسی در این کشور بسیار محبوب است، اما اگر متقاضی بخواهد آن را با نیروی کار محلی مقایسه کند، اولین اصل مقایسه، دانش زبان یونانی است که از همان ابتدا، کار را برای افراد سخت می کند.

اشخاصی که دانشجو و یا فارق التحصیل در کشور قبرس باشند و همچنین شرایط زبان را نیز فراهم کنند، شانس بسیار بالایی در ورود به بازار کار قبرس دارند.

تابعیت قبرس شمالی از طریق کار چگونه انجام می شود؟

قبرس شمالی یکی از کشورهایی است که مهاجرت به آن بسیار آسان است! شما می توانید با ویزای کار قبرس شمالی، تحصیل در قبرس شمالی، ازدواج، سرمایه گذاری در قبرس شمالی، خرید ملک و غیره به این کشور مهاجرت کنید. یکی از نکات جالب مهاجرت به قبرس شمالی این است که افراد بالای 60 سال که می خواهند در دوران بازنشستگی به قبرس شمالی مهاجرت کنند، نیازی به اخذ اجازه اقامت نداشته و بعد از ورود به این کشور، میتوانند در آن اقامت دائم داشته باشند.

مهاجرت کاری به قبرس شمالی، راه دیگری برای ایجاد آینده ای مرفه برای خود و فرزندانتان است. برای اقامت کاری در قبرس شمالی باید به زبان ترکی یا انگلیسی مسلط باشید. یکی از ویژگی های مهم مهاجرت به قبرس شمالی از طریق ویزای کار این است که امکان کار مستقیم برای شما وجود ندارد؛ یعنی کارفرما باید ابتدا یک پیشنهاد شغلی برای شما ارسال کند و شما باید آن را به همراه مدارک مورد نیاز به سفارت ارائه دهید.

البته باید این نکته را مدنظر داشته باشید که برای اخذ اقامت کاری در قبرس شمالی، تمکن مالی شما باید حدود 60 تا 70 میلیون تومان باشد. بر اساس گزارشات به دست آمده از سال 2020، میزان دستمزد روزانه برای افرادی که در قبرس شمالی مشغول به کار هستند، حدود 145 لیر و درآمد هفتگی آنها چیزی حدود 750 لیر و ماهانه میزان 3150 لیر، دستمزد دریافت می‌کنند.

بررسی تمامی مراحل اقامت کاری صفر تا صد

اطلاع داشتن از نحوه کار و شرایط کاری در قبرس شمالی، مسئله‌ای مهم برای اشخاصی است که کشور را، به قصد اشتغال در قبرس شمالی ترک می‌کنند. عموما نحوه کار و همچنین شرایط و میزان حقوق آن، بسته به میزان سابقه کاری، سن، میزان تحصیلات و ملیت افراد، متغیر می‌باشد.

استفاده ترکیبی از دلار، یورو و پوند استرلینگ و همچنین لیر ترکیه در قبرس شمالی و همچنین نرخ بیکاری 2 درصدی این کشور، جمهوری قبرس شمالی را از نظر فرصت های شغلی در رده های بالایی قرار می دهد.

اگر پیشتر سری به آگهی‌های استخدامی در قبرس شمالی زده باشید، متوجه خواهید شد که شغل‌های بیشتری در یک سری از شاخه‌های شغلی وجود دارند. عموما بخش عظیم‌تری از فرصت‌های شغلی در قبرس شمالی، مربوط به بخش‌های کشاورزی، صنعتی و خدمات هستند. همچنین مشاغل مرتبط با هتلداری و گردشگری نیز، بازار کار معقولی را به دنبال دارند.

در قبرس شمالی، شرایط کاری با توجه به تغییر فصول متغیر بوده و در فصل‌هایی مانند تابستان و بهار، شغل‌های مربوط به گردشگری به اوج رونق خود رسیده و در فصول زمستان و پاییز، بهترین موقع برای کار کردن در موسسه‌های دولتی و عالی به شمار می‌رود.

برای اقامت کاری در کشور قبرس، در ابتدا باید به زبان ترکی یا انگلیسی مسلط باشید. نکته اصلی در مورد دریافت ویزای قبرس شمالی این است که نمی توانید مستقیما در این کشور شروع به کار کنید؛ یعنی کارفرما باید ابتدا دعوتنامه را از طریق پست برای شما ارسال کند و شما باید آن را به همراه مدارک لازم به سفارت ارسال کنید.

کارفرما باید برای شما مجوز کار بگیرد. او باید اصل درخواست مجوز کار شما را به وزارت کار و تامین اجتماعی در قبرس شمالی ارسال کند و به محض دریافت آن برای شما ارسال کند. تنها در صورت داشتن مجوز کار می توانید ویزای کار قبرس شمالی را دریافت کرده و وارد این کشور شوید. در غیر این صورت، اجازه ورود و کار در این کشور را ندارید و نمی توانید برای مجوز کار اقدام کنید.

هنگامی که کارفرما اولین مجوز کار را دریافت کرد، باید ظرف 15 روز پس از ورود شما به قبرس شمالی، به وزارت کار مراجعه کرده و مراحل بعدی را برای دریافت مجوز کار نیز انجام دهد. اگر درخواست مجوز کار شما توسط وزارت کار مناسب تشخیص داده شود، آن را می پذیرند و این مورد در گذرنامه شما گنجانده می شود. این فرآیند که به “مهر زدن” معروف است در مرکز مجوز کار (کنار فروشگاه eşa Binbir – نیکوزیا) انجام میپذیرد.

وزارت کار قبرس شمالی، کارفرمایانی را که مایل به استخدام کارگران خارجی هستند را، به دقت بررسی و ارزیابی می کند. در این بررسی، مواردی مانند: شغل یا محل کار کارفرما، حوزه فعالیت محل کار، موقعیت ها و رشته های کاری مورد نیاز و همچنین نیاز به پرسنل بررسی می‌شود. اگر شما به عنوان متقاضی کار، قصد دریافت ویزای کار برای قبرس شمالی را دارید، باید مدارک زیر را نیز ارائه دهید:

  1. ارائه دعوتنامه کاری
  2. اصل گذرنامه با اعتبار حداقل 3 سال
  3. قراردادی مبنی بر اجاره محل اقامت در آن کشور
  4. فرم درخواست ویزای کاری امضا شده

لازم به ذکر است که کلیه هزینه هایی که در رابطه با اخذ ویزای کار باید پرداخت شود به عهده کارفرما می باشد. در هیچ صورتی کارفرما، نمی تواند این هزینه ها را از حقوق کارمند کسر کرده و حق مطالبه آن از کارمند را نیز ندارد.

سخن پایانی

اقامت کاری قبرس شمالی، یکی از انواع اقامت‌های این کشور به شمار می‌رود که سالیانه افراد زیادی، نسبت به اخذ آن اقدام می‌کنند؛ چرا که قبرس شمالی، یکی از کشور‌های در حال توسعه‌ی سریع و اروپایی به شمار می‌رود که اقامت در آن، مزایای بیشماری را به همراه دارد. شما میتوانید، با اخذ اقامت کاری در کشور قبرس شمالی، علاوه بر اشتغال در محیطی بین‌المللی، از کمترین میزان نرخ مالیات در کشور‌های اتحادیه اروپا نیز بهره‌مند شوید.

بهتر است با توجه به شرایط کاری و قوانین قبرس شمالی، تمامی قوانین دریافت اقامت کاری در قبرس شمالی را بررسی کنید. ما در این مقاله از هلدینگ 66 ، اطلاعات جامعی در خصوص اقامت کاری قبرس شمالی، در اختیار شما عزیزان قرار دادیم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی شرایط مهاجرت کاری به قبرس شمالی می‌توانید با شماره‌های 77529713-021 و یا 09125488548 تماس حاصل فرمائید و از مشاوره رایگان کارشناسان و متخصصان این حوزه بهره‌مند گردید.