مهاجرت کاری یکی از عمده‌ترین نوع مهاجرت است که عموما به دلیل شرایط نامناسب اقتصادی، در انواع کشور‌ها رخ می‌دهد. این مقوله باعث می‌شود، بسیاری از افراد حرفه‌‌ای یا مبتدی در زمینه‌های مختلف شغلی، برای پیشرفت در کار خود و همچنین فراهم کردن رفاه خود و خانواده‌شان به مهاجرت کاری روی آورند.

از طرف دیگر، تعداد زیادی از کشور‌های در حال رشد، به دلیل اقتصاد فعال و پر‌رونق خود، نیازمند نیرو‌های خبره و جذب آن‌ها هستند. همچنین، پروسه‌ی مهاجرت از راه‌هایی مانند: سرمایه گذاری یا مهاجرت تحصیلی، نسبت به مهاجرت کاری، شامل هزینه‌های بیشتری می‌شود؛ از همین رو بسیاری از افراد، متقاضی مهاجرت کاری هستند.

یکی از ویژگی‌های مهم ویزای کاری، این است که میتوانید با اخذ آن، به صورت موقت نیز، در کشور موردنظر خود اقامت داشته باشید و پس از طی مدت زمان مشخصی، درخواست حق شهروندی و اقامت دائمی بدهید.

هر فردی، بسته به نوع نیاز و توانایی‌های خود، معیار‌های متفاوتی برای انتخاب کشوری که قصد مهاجرت کاری در آن دارد را مدنظر قرار می‌دهد. برخی معیار‌های عمومی مانند: کیفیت زندگی، پیشرفت شغلی و مزایای زندگی در یک کشور وجود دارند که می‌توانند اشخاص متفاوتی را به کار در کشور خود جذب کنند.

یکی از کشور‌های مهاجرپذیر در عصر حاضر، قبرس است که به صورت جزیره‌ای شناخته می‌شود که در قسمت شرقی دریای مدیترانه قرار گرفته و به دو بخش قبرس شمالی که در تحت حکومت ترکیه قرار داشته و قبرس جنوبی که تحت حکومت یونان قرار دارد، تقسیم می‌شود.

به دلیل پیشرفت‌های اخیر قبرس در زمینه‌های اقتصادی و همچنین جذب نیروی انسانی و سرمایه به کشورش، افراد زیادی تمایل به مهاجرت کاری به قبرس شمالی را دارند.

اگر قصد مهاجرت از طریق کار را دارید، از عواملی مثل: شرایط مهاجرت کاری به قبرس شمالی ، سهولت دریافت ویزای کاری و زبان و همچنین نحوه کار در قبرس شمالی نیز نباید غافل شوید.

چگونگی مهاجرت کاری به قبرس شمالی

برای مهاجرت کاری به قبرس شمالی، اگر جزو شهروندان: ایران، ترکیه، کشورهای اتحادیه اروپا و یا کشور‌هایی که دارای کنسولگری قبرس شمالی هستند، محسوب می‌شوید، برای ورود به قبرس، نیازی به اخذ ویزا ندارید؛ چرا که ویزای قبرس، به مدت 30 روز اعتبار داشته و به تمامی افرادی که با مجوز اولیه به این کشور ورود می‌کنند، اعطا می‌گردد.

اما افرادی که خارج از اتحادیه اروپا قرار دارند، برای ورود و مهاجرت کاری به کشور قبرس، نیازمند دریافت ویزا هستند. همچنین اگر قصد سرمایه‌گذاری در این کشور را دارید، می‌توانید به صورت ماهیانه، مجوز ایجاد یک کسب و کار یا به عبارت دیگر: Bisiness Establishment Permit  را دریافت کنید.

میانگین درآمد ماهیانه در قبرس شمالی 5700 لیر بوده که بسته به میزان سابقه کاری و تحصیلات افراد، این رقم می‌تواند متغیر باشد. همچنین لیست فرصت های شغلی در قبرس شمالی ، شامل مواردی چون: متخصص رژیم درمانی، دندانپزشک، مدیران مالی، وکلا و مدیران هتل می‌شود.

انواع مختلفی از ویزای کاری مهاجرت قبرس شمالی وجود دارد که بسته شرایط هر فرد وجود دارد که هریک از آن‌ها، نیازمند مدارک و شرایط مختص به خود می‌باشند.

انواع ویزای کاری در قبرس شمالی شامل موارد زیر می‌شود:

 1. ویزای کار برای کارگران خانگی
 2. ویزای کارآموزی
 3. ویزای کار استخدام عمومی
 4. ویزای کار داوطلبانه
 5. ویزای کار برای کارکنان شرکت‌های بین المللی
 6. ویزای کار استارت آپی

لیست مشاغل موردنیاز در قبرس شمالی

مهاجرت کاری و کار در قبرس شمالی، رابطه‌ی مستقیمی با مشاغل موردنیاز در قبرس شمالی دارد. اگر شما هم جزو افرادی هستید که تخصص شما برای کار در قبرس شمالی مناسب است و کمبود آن تخصص در قبرس بسیار احساس می‌شود، شما شانس بسیار بالایی جهت پذیرس و یافتن کار در این کشور خواهید داشت. برای آشنایی بیشتر پیشنهاد می‌کنیم مقاله شغل های پر طرفدار در قبرس شمالی را مطالعه فرمائید.

انواع شغل های پرطرفدار در قبرس شمالی شامل:

حسابدار

حسابداری یکی از مشاغلی است که کمبود آن در قبرس شمالی بسیار احساس می‌شود. این شغل در شهرهایی مانند: لارنکا و لیماسول بسیار مورد نیاز است.

پرستار

پرستاری یکی دیگر از انواع شغل‌های موردنیاز در قبرس شمالی است که اکثر کشور‌های مهاجر‌پذیر نیز، با کمبود آن مواجه هستند. شغل پرستاری به دلیل دارا بودن شیفت‌های متعدد کاری، موردتوجه این کشور قرار دارد.

دندانپزشک

اگر تخصص پزشکی شما دندانپزشکی است، قبرس شمالی یکی از پذیرشگران اصلی شما است، اما برای ورود به این شغل در این کشور، نیاز به دوره‌های معادل سازی و شرکت در آزمون‌های مختلف وجود دارد.

مهندسی

یکی دیگر از مشاغلی که در بیشتر کشور‌های دنیا موردنیاز است، مهندسی است که شاخه‌های مهندسی مکانیک، مهندسی آی تی، صنایع و غیره را شامل می‌شود.

مدارک موردنیاز برای مهاجرت کاری قبرس

همانطور که پیشتر به آن اشاره کردیم، مهاجرت کاری قبرس برای افرادی که خارج از اتحادیه اروپا قرار دارند، نیازمند دریافت ویزا و مجوز کار است. پس از این‌که تاییدیه قرارداد کاری را دریافت کردید، می‌توانید جهت دریافت مجوز اقامت و کار در قبرس اقدام کنید.

در مرحله‌ی بعدی، بسته به نوع ویزای کاری افراد موردنظر، بررسی می‌شود که فرد به مجوز کار نیاز دارد یا خیر؟ در بیشتر موارد، برای دریافت ویزای کاری، اشخاص به دریافت مجوز کار نیاز خواهند داشت. در برخی موارد، اشخاص بدون نیاز به کارفرما، می‌توانند درخواست ویزای کاری بدهند اما تکمیل فرم‌ها و مدارک موردنیاز مانند ویزای کار داوطلبانه متفاوت است.

اگر برای مهاجرت کاری، نیازمند دریافت ویزای کار هستید، باید مدارک زیر را ارائه کنید:

 1. نمونه کپی پاسپورت متقاضی
 2. گواهی عدم سوء پیشینه
 3. فرم تکمیل شده 58 و 64M.
 4. مبلغ 400 الی 800 یورو بابت تمکن مالی
 5. پرداخت 34 یورو بابت بررسی مدارک
 6. قرارداد کاری که به وسیله‌ی کشور قبرس به تایید رسیده و مهر شده باشد
 7. ارائه مدارک سلامت پزشکی شخص موردنظر

چگونگی کاریابی در قبرس شمالی

اولین مرحله‌ی یافتن کار در قبرس شمالی، دانستن چگونگی روش‌های کاریابی در کشور قبرس است. اگر به زبان انگلیسی، ترکی یا یونانی تسلط ندارید، نمیتوانید شانس زیادی برای کاریابی در قبرس داشته باشید. در ادامه به برخی از عواملی که در مهاجرت کاری به کشور قبرس تاثیرگذار است، اشاره خواهیم کرد.

 • تسلط به یکی از زبان‌های انگلیسی، ترکی یا یونانی
 • دارا بودن تخصص کافی
 • اطلاعات کافی و موردنیاز در ارتباط با مدارک موردنیاز برای مجوز کار و دریافت ویزای کاری
 • دارا بودن اطلاعات کافی در رابطه با مشاغل موردنیاز و شهرهای مختلف قبرس
 • آشنایی کافی با تمامی موسسات کاریابی در قبرس شمالی

نحوه جستجوی کار در قبرس شمالی به این صورت است که افرادی وجود دارند که به طور مستقیم با مراکز کاریابی و بدون واسطه، کارفرمایان خود را پیدا کرده و از این طریق در کشور قبرس، به کار مشغول می‌شوند. برخی دیگر نیز وجود دارند که از طریق ویزای توریستی، به قبرس رفته و کارفرمای خود را در این کشور پیدا می‌کنند.

در حال حاضر، برای داوطلبان مهاجرت کاری، شرایطی ایجاد شده که مصاحبه‌های کاری را از طریق اسکایپ انجام داده و به دریافت ویزای توریستی احتیاجی ندارند. عده‌ای دیگر نیز، با شرکت در دوره‌های مختلف و گذراندن آن‌ها در قبرس و دریافت مدارک معتبر، اقدام به کار در این کشور می‌کنند.

این روش، روشی بسیار راحت برای کار در این کشور است؛ زیرا دانشگاه‌های قبرس دانشگاه‌هایی با کیفیت بالا و کم هزینه هستند و دوره‌های بسیار مقرون به صرفه‌ای را برای گذراندن در زمینه‌هایی که در بازار کار این کشور مورد تقاضا هستند ارائه می‌دهند. این امر شانس شما را برای یافتن شغل مناسب در این کشور افزایش می‌دهد.

اخذ اقامت و تابعیت قبرس شمالی از طریق مهاجرت کاری

امکان کار در قبرس و اخذ اقامت دائم قبرس از طریق کار، پس از 5 سال امکان پذیر است. طبق قانون شهروندی و اقامت قبرس، فردی که به مدت 5 سال در قبرس زندگی کرده باشد می‌تواند برای اقامت طولانی مدت اقدام کند. برای دریافت این اقامت طولانی مدت، فرد باید 5 سال به طور مداوم در این کشور زندگی کند و از آنجایی که فرد عموماً نمی‌تواند پس از اخذ ویزای کاری بیش از 4 سال اقامت قبرس را دریافت کند، این امر بسیار دشوار است.

به طور کلی قبرس، کشوری نیست که مهاجرپذیر باشد‌ و قوانین اعطای تابعیت و اقامت دائم در آن سختگیرانه است. افرادی که قصد مهاجرت و اقامت دائم در کشور دیگری را دارند شاید قبرس بهترین انتخاب برای آن افراد نباشد، پس بهتر است افرادی که قصد اخذ دریافت پاسپورت و اقامت دائم از طریق کار را دارند بتوانند به کشورهایی با مدت زمان کوتاه تری بروند. شما می‌توانید،  اقامت دائم و همچنین پاسپورت‌های صادر شده را بررسی کنید و پس از 7 سال اقامت، می‌توانید برای پاسپورت در قبرس اقدام کنید.

شرایط کلی مهاجرت به کشور قبرس شمالی

مهاجرت به قبرس شمالی مانند سایر کشور ها عموماً هر کشور بسته به قوانین موجود در آن، شرایط خاص خود را برای پذیرش مهاجر دارد، اما به طور کلی، شرایط عمومی زیر برای مهاجرت کاری برای اکثر کشورها اعمال می شود:

سن متقاضی: معمولاً بین 20 تا 30 بالاترین امتیاز برای مهاجرت کاری در نظر گرفته می‌شود. از سوی دیگر، اکثر کشورها سن زیر 32 سال را به عنوان مهاجرت نیروی کار در نظر می‌گیرند. یا مثلاً گاهی اوقات در آلمان این عدد به 40 می‌رسد، اما معمولا افراد زیر 30 یا 32 سال بسیار بیشتر احتمال پذیرش مهاجر را دارد.

گواهی زبان: عموماً اکثر کشورها برای استخدام مهاجران به حداقل میانگین نمره آیلتس 6 یا 6.5 و گاهی اوقات 7 نیاز دارند.

تحصیلات: به طور معمول، مدرک لیسانس حداقل سطح تحصیلات مورد نیاز برای مهاجرت کاری است؛ اما این مورد  می‌تواند متفاوت باشد. مثلاً کارگران حرفه‌ای بدون مدرک دانشگاهی می‌توانند در بسیاری از کشورها (به ویژه آلمان و کانادا) کار کنند. به عنوان مثال، یک نجار حرفه‌ای ممکن است به اندازه کافی خوش شانس باشد که با درآمد بسیار خوب در کانادا کار کند، حتی اگر مدرک دانشگاهی نیز نداشته باشد.

تجربه کاری: اکثر کشورها به حداقل 3 سال تجربه کاری نیاز دارند، عمدتاً در زمینه مرتبط با شغلی که برای آن درخواست می‌کنید. حتی ممکن است برخی کشورها از شما تا 8 سال سابقه کار بخواهند.

وضعیت شخصی: به عنوان مثال، اگر سابقه کیفری، بیماری یا مشکل پزشکی ندارید، توانایی مالی برای مهاجرت و حضور در کشور مقصد را دارید. می‌توانید ثابت کنید که در حال بازگشت به کشور خود هستید و در کنار شغل فعلی خود هیچ شغل دیگری در کشور مقصد ندارید.

مدارک شخصی: مانند داشتن پاسپورت معتبر، ترجمه مدارک هویتی، ترجمه مدارک مالی و تحصیلی، ویزا و هزینه سفر، رزومه کامل، توصیه نامه از کارفرمایان قبلی در کشور مبدا (در صورت لزوم) و غیره.

کلام پایانی

قبرس شمالی، یکی از مقصد‌های مناسب برای مهاجرت کاری است که امروزه افراد زیادی برای مهاجرت از آن استقبال می‌کنند. قبل از اینکه برای مهاجرت کاری به قبرس، تصمیم نهایی خود را بگیرید، باید به قوانین مهاجرپذیری قبرس و همچنین جمعیت پایین این کشور نیز، توجه داشته باشید.

دریافت اقامت کاری به صورت دائم در قبرس شمالی، کاری بس دشوار بوده و بسیاری از اشخاص پس از طی حدود 4 سال، مجبور به ترک خاک قبرس می‌شوند و قابلیت تمدید اقامت کاری خود را نخواهند داشت.

بنابراین، بهتر است با توجه به شرایط کاری و قوانین این کشور، اقدام به مهاجرت نمایید. ما در این مقاله از هلدینگ 66 ، اطلاعات جامعی در خصوص مهاجرت کاری به قبرس، در اختیار شما عزیزان قرار دادیم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی شرایط مهاجرت کاری به قبرس شمالی می‌توانید با شماره‌های 77529713-021 و یا 09125488548 تماس حاصل فرمائید و از مشاوره رایگان کارشناسان و متخصصان این حوزه بهره‌مند گردید.