قوانین ویزا جمهوری ترک قبرس شمالی (TRNC)2023

ورود و خروج از TRNC از طریق بنادر و گذرگاه‌های مرزی تعیین شده و با داشتن گذرنامه یا تراول داکیومنت معتبر انجام می‌شود.

مقررات مربوط به اجازه اقامت و ویزا که مطابق ماده ۲۰ و فصل ۱۰۵ قانون مهاجرت و اتباع خارجی از ۲۳ اکتبر ۲۰۱۹ لازم الاجرا شد، ورود، اقامت و خروج اتباع خارجی را تنظیم می‌کند.

north-cyprus-66holding

اطلاعات کلی قوانین ویزا جمهوری ترک قبرس شمالی (TRNC)2023

تصمیم‌گیری در مورد اتباع کشورهای ثالث قبل از ورود به TRNC در اختیار شورای وزیران است. در این زمینه، اتباع جمهوری ارمنستان، جمهوری فدرال نیجریه و جمهوری عربی سوریه موظفند با اعلام هدف سفر خود به این کشور، از دفاتر نمایندگی TRNC در خارج از کشور ویزا دریافت کنند.

سایر اتباع کشورهای ثالث در صورتی که بتوانند اثبات کنند در مدت تعیین شده کشور را ترک خواهند کرد و سایر شرایط مندرج در آن را دارا باشند، می‌توانند تا نود روز (بسته به هدف بازدید) در بنادر و گذرگاههای مرزی تعیین شده جهت دریافت این آیین نامه  ویزا دریافت کنند.

مدت اقامت تعیین شده در بنادر و گذرگاه‌های مرزی TRNC در هر دوره 180 روزه نمیتواند بیش از 90 روز باشد.

برای کسانی که اقامت قانونی در کشور دارند یا طبق ماده 12 دارای معافیت از مجوز اقامت هستند، نیازی به ویزا نیست.

اعطای مجوز ورود به کشور به تشخیص افسر مهاجرت در بنادر و گذرگاه‌های مرزی می‌باشد. او حق دارد اطلاعات و مدارک پشتیبان را در رابطه با درخواست ورود به کشور درخواست کند. کنترل‌های جامع توسط واحد مسئول قابل انجام است.

اتباع خارجی که با ارائة گذرنامه وارد ترکیه می‌شوند باید تاریخ انقضای گذرنامه خود را بررسی کنند.

مقررات مربوط به مجوزهای اقامت و ویزا که از 23 اکتبر 2019 لازم الاجرا شده است، تصریح می‌کند که شهروندان کشورهای دارای دفاتر نمایندگی در TRNC و اتباع کشورهای اتحادیه اروپا باید دارای گذرنامه با اعتبار حداقل 2 ماهه باشند. اتباع سایر کشورها جهت درخواست ویزا پس از ورود به کشور باید دارای گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار باشند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

انواع ویزاهای صادر شده توسط TRNC‌ قبرس شمالی

ویزای توریستی قبرس شمالی

کسانی که با هدف سفر توریستی به این کشور می‌آیند و در هتل یا اقامتگاه‌های دیگر ساکن می‌شود و کسانی که برای این منظور مسکن اجاره کرده و اعلام می‌کنند.

ویزا تا 30 روز قابل صدور است. اگر بتوانند اسنادی ارائه دهند که نشان دهد هزینه قبلی برای اقامت پرداخت شده است، می‌تواند ویزا تا 90 روز هم اعطا شود.

ویزاهای حداکثر 60 روزه را می‌توان به افرادی اعطا کرد که برای دیدار با خانواده/بستگان و اقامت در خانه یکی از اقوام وارد کشور می‌شوند.

ویزای حداکثر 90 روزه می‌تواند به افرادی اعطا شود که برای دیدار با خانواده/بستگان و اقامت در خانه یکی از اقوام وارد کشور می‌شوند. برای کسانی که برای بازدیدهای رسمی، جلسات تجاری، کنفرانس، سمینار، جلسات، جشنواره، نمایشگاه، رویدادهای عمومی، رویدادهای ورزشی، رویدادهای فرهنگی-هنری، گردشگری سلامت و امثالهم می‌آیند، ویزا می‌تواند تا 90 روز صادر شود.

کارآموزی، دوره، برنامه تبادل، ویزای آموزش ضمن خدمت

برای اتباع خارجی که مایل به ورود به کشور برای کارآموزی، دوره‌، برنامه‌های تبادل دانشجو و دوره‌های آموزشی ضمن خدمت هستند، ویزا تا 90 روز به شرط ارائه مدارک مربوطه قابل صدور است.

ویزای مجوز کار قبرس شمالی

به اتباع خارجی که طبق قانون مجوز کار با مجوز اولیه به کشور آمده‌اند، ویزای 30 روزه اعطا می‌شود. اتباع کشورهایی که سفارت، کنسولگری یا نمایندگی دیگری در TRNC ندارند باید گذرنامه حداقل دو ساله داشته باشد تا بتوانند برای ویزا اقدام کنند.

ویزا برای تاسیس کسب و کار

اتباع خارجی که برای راه اندازی کسب و کار به این کشور می‌آیند به شرط داشتن سرمایه لازم برای راه‌اندازی کسب و کار می‌توانند ویزای 30 روزه دریافت کنند.

ویزای اجازه اقامت

انواع ویزاهای زیر می‌توانند برای اتباع خارجی که با هدف اقامت وارد کشور می‌شوند، صادر شود.

  • ویزا برای اقامت خانوادگی: اتباع خارجی که برای اقامت خانوادگی درخواست دهند، می‌توانند ویزای 90 روزه دریافت کنند.
  • ویزای مالکیت اموال غیرمنقول: برای افراد دارای سند مالکیت، ویزا تا 90 روز صادر می‌شود.
  • ویزای درخواست اجازه اقامت دانشجویی: خارجی‌هایی که برای دریافت مجوز اقامت دانشجویی به این کشور می‌آیند، می‌توانند با ارائه گواهی ثبت‌نام دانشجو یا گواهی پیش ثبت نام، ویزای 60 روزه دریافت کنند.
  • ویزا برای مقاصد قضایی و اداری: کسانی که بنا به درخواست یا تصمیمات مقامات قضایی یا اداری به کشور می‌آیند، می‌توانند در طول مدت کار خود ویزای معتبر دریافت کنند.
  • ویزای علمی تحقیقاتی: کسانی که برای اهداف تحقیقاتی علمی به کشور می‌آیند می‌توانند ویزای معتبر برای مدت زمان تحقیق دریافت کنند.
  • ویزای فارغ التحصیلان دانشگاه‌های ملی: به دانشجویانی که در یکی از برنامه‌های آموزش عالی دو ساله تحصیل کرده و فارغ‌التحصیل شده‌اند یا حداقل 3 سال در هر یک از برنامه‌های آموزش عالی چهار ساله در TRNC تحصیل کرده‌اند، می‌توانند ویزای تحصیلی 30 روزه دریافت کنند.

جدول انواع ویزا و شرایط آن

نوع ویزا شرایط

ویزای توریستی

 

 

بازدید بعنوان توریست

تا 30 روز

 

(در صورت رزرو هتل، تا 90 روز)

دیدن خانواده/بستگان تا 60 روز

 

بازدید رسمی، جلسه تجاری، کنفرانس، سمینار، نشست، جشنواره، نمایشگاه، رویداد عمومی، رویداد ورزشی، رویداد فرهنگی و هنری، گردشگری سلامت

تا 90 روز

کارآموزی، دوره، برنامه تبادل، آموزش ضمن خدمت تا 90 روز
ویزای مجوز کار 30 روز
ویزای کسب و کار 30  روز
ویزای اجازه اقامت تا 90 روز

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

شهروندی قبرس شمالی

ورود به جمهوری ترک قبرس شمالی

مقررات مربوط به اجازه اقامت و ویزا که مطابق ماده ۲۰ و فصل ۱۰۵ قانون مهاجرت و اتباع خارجی از ۲۳ اکتبر ۲۰۱۹ لازم الاجرا شد، ورود، اقامت و خروج اتباع خارجی را تنظیم می‌کند.

ورود و خروج از TRNC از طریق بنادر و گذرگاه‌های مرزی تعیین شده و با داشتن گذرنامه یا تراول داکیومنت معتبر انجام می‌شود.

اطلاعات کلی

اتباع خارجی که مایلند 90 روز یا بیشتر از مدت معیین شده توسط ویزا در TRNC بمانند، در صورتی که از نظر قانونی اجازه اقامت در این کشور را نداشته باشند، ملزم به دریافت مجوز اقامت هستند.

مجوزهای کار و مجوزهای تأسیس تجاری صادر شده بر اساس قانون مجوز کار برای خارجی‌ها و مجوزهای اقامت دائم صادر شده مطابق با قانون مجوزهای اقامت دائم، مجوز اقامت محسوب می‌شوند و اجازه اقامت جداگانه نیستند، ضروری است.

اجازه اقامت به اتباع خارجی‌ای اعطا می‌شود که می‌خواهند بیش از 90 روز در TRNC بمانند، مشروط بر اینکه درخواست داده و شرایط لازم برای اجازه اقامت مربوطه را داشته باشند.

‌ اتباع خارجی معاف از مجوز اقامت

افرادی که با یک شهروند TRNC ازدواج کرده باشند،

اتباع خارجی فاقد تابعیت،

اتباع خارجی زیر 18 ساله که با والدین یا قیم خود زندگی می‌کنند.

اتباع خارجی بالای 18 سال که با والدین یا سرپرستان خود که شهروند یا دارای مجوز اقامت قانونی در کشور هستند یا معلولیت ذهنی یا حداقل 50% معلولیت جسمی دارند زندگی می‌کنند، اتباع خارجی طبق قراردادهای امضا شده توسط TRNC از مجوز اقامت معاف هستند.

اتباع خارجی که بر اساس قانون اجازه اقامت دائم، دارای کارت شناسایی آبی و اجازه اقامت دائم  هستند.

اتباع خارجی که طبق قانون مجوز کار اتباع خارجی دارای مجوز کار یا تأسیس تجاری هستند تا زمانی که این مجوزها معتبر هستند.

دیپلمات‌ها و افسران کنسولی جمهوری آذربایجان و اتباع خارجی دارای گذرنامه دیپلماتیک و خانواده‌های آنها در صورتی که اطلاعات آن‌ها توسط وزارت امور خارجه اعلام شده باشد.

اتباع خارجی شاغل در دفاتر سازمان‌های بین المللی در جمهوری ترک قبرس شمالی که وضعیت آنها بر اساس توافق‌نامه تعیین می‌شود.

اتباع خارجی که به طور موقت به مأموریت خارجی در جمهوری ترک قبرس شمالی منصوب می‌شوند و معافیت آنها توسط وزارت امور خارجه اعلام شده است.

پرسنلی که طبق معاهدات بین المللی در جمهوری ترک قبرس شمالی کار می‌کنند، به همراه همسر و فرزندانشان،

پرسنل نظامی غیر از کسانی که در جمهوری ترک قبرس شمالی خدمت می‌کنند و خدمت سربازی اجباری خود را انجام می‌دهند به همراه همسر، فرزندان و والدین،

زندانیان و محکومان تا زمانی که وضعیت آنها ادامه دارد.اتباع خارجی که از مجوز اقامت معاف می‌شوند باید گواهی معافیت داشته باشند.

اتباع خارجی که از مقررات مربوط به اجازه اقامت و ویزا که از تاریخ 23 اکتبر 2019 براساس مقررات مندرج در فصل 105 و ماده 20 قانون مهاجرت و اتباع خارجی لازم الاجرا شده است، مستثنی شده یا می‌مانند، موظف به دریافت گواهی معافیت هستند.

اتباع خارجی که با یک شهروند جمهوری ترک قبرس شمالی ازدواج کرده‌اند و یا کسانی که توسط مدیر مهاجرت بدون تابعیت تشخیص داده شوند از دریافت مجوز اقامت معاف خواهند شد. آنها باید ظرف چهل روز پس از انقضای مدت زمانی که از نظر قانونی مجاز به اقامت در کشور هستند به اداره مراجعه و گواهی معافیت  از مجوز اقامت دریافت کنند.

اتباع خارجی که از مجوز اقامت معاف می‌شوند باید ظرف مدت یک سال از تاریخ انتشار مجوز اقامت و مقررات ویزا در روزنامه رسمی گواهی معافیت اجازه اقامت دریافت کنند. افرادی که در این مدت گواهی معافیت دریافت نکرده باشند بدون مجوز از مراجع ذیصلاح در کشور اقامت خواهند داشت و طبق قانون جریمه خواهند شد.

اتباع خارجی که بیش از شصت سال سن دارند و هیچ مجوز قانونی برای اقامت در TRNC ندارند باید مجوز اقامت دریافت کنند.

اتباع خارجی که قبل از لازم الاجرا شدن مجوزهای اقامت و مقررات ویزا به سن 60 سالگی رسیده و بدون مجوز قانونی در TRNC زندگی می‌کنند، در صورت دریافت مجوز اقامت در مدت یک سال، می‌توانند در کشور بمانند.

اتباع خارجی که علیرغم داشتن شرایط لازم در گذشته مجوز اقامت دریافت نکردهاند

اتباع خارجی که اقامت  قانونی در TRNC دارند اما علیرغم داشتن شرایط لازم خودشان و همسر و فرزندانشان در گذشته هنوز مجوز اقامت دریافت نکرده‌اند، مادر یا پدرشان شهروند جمهوری TRNC است، یا همسر یا فرزندانشان دارای مجوز تحصیلی هستند، در صورتی که ظرف یک سال از تاریخ لازم الاجرا شدن مقررات اقامت و ویزا درخواست دهند و بتوانند ثابت کنند در گذشته دارای معیارهای لازم بوده‌اند، مشمول دریافت مجوز اقامت خواهند بود.

روند درخواست مجوز اقامت قبرس شمالی

درخواست‌های مجوز اقامت به اداره مهاجرت اداره پلیس منطقه‌ای مسئول منطقه‌ای که در آن اقامت دارد، ظرف 30 روز پس از شروع دوره اعطا شده توسط ویزای دریافتی در هنگام ورود به جمهوری ترک قبرس شمالی ارسال می‌شود.

درخواست تمدید مجوز اقامت نباید زودتر از شصت روز و دیرتر بیست روز قبل از انقضای مجوز اقامت فعلی انجام شود.

درخواست‌ها ابتدا توسط اداره مهاجرت اداره پلیس منطقه ارزیابی می‌شود و سپس ظرف مدت ده روز با نظر مستدل مبنی بر مناسب بودن یا نبودن اعطای مجوز اقامت به اداره مهاجرت ارائه می‌شود.

پس از دریافت درخواست توسط بخش، متقاضی یک گزارش پزشکی شفاف به دپارتمان ارائه می‌دهد و در صورت عدم نیاز به بررسی بیشتر، مجوز اقامت همان موقع صادر می‌شود. در صورتی که متقاضی طی 30 روز از تاریخ درخواست، گزارش پزشکی شفاف را به دپارتمان ارائه نکند، پیام کوتاهی مبنی بر رد شدن درخواست وی برای متقاضی ارسال می‌شود و باید از کشور خارج شود. افرادی که ظرف مدت پنج روز از کشور خارج نشوند در صورت اقامت در کشور بدون اخذ مجوز از مراجع ذی‌صلاح طبق قانون جریمه خواهند شد. اطلاعات و مدارک مورد نیاز برای هر نوع مجوز اقامت توسط وزارتخانه تعیین و در وب‌سایت رسمی https://icisleri.gov.ct.tr/ منتشر می‌شود. در صورت امکان، درخواست‌ها از طریق سایت رسمی وزارتخانه انجام می‌شود.

مجوز اقامت کوتاه‌مدت قبرس شمالی

مجوز اقامت کوتاه مدت حداکثر برای یک سال صادر می‌شود. مدت مجوز اقامت کوتاه‌مدت بر اساس درخواست شخص، دلیل و سایر موارد مربوط به مجوز اقامت تعیین می‌شود.

اتباع خارجی واجد شرایط درخواست برای مجوز اقامت کوتاه مدت:

اتباع خارجی که برای تحقیقات علمی یا کاوش‌های باستان شناسی به TRNC آمده‌اند،

اتباع خارجی دارای اموال غیرمنقول در TRNC.

اتباع خارجی که برای آموزش حرفه‌ای یا کارآموزی به TRNC آمده‌اند،

خارجی هایی که بر اساس توافق نامه‌های بین المللی یا برنامه‌های تبادل دانشجو به TRNC آمده‌اند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]اتباع خارجی که بنا به درخواست یا تصمیم مراجع قضایی و اداری مجوز اقامت دارند.

اتباع خارجی که برای درمان بیماری که تهدیدی برای سلامت عمومی نیست به TRNC مراجعه کرده‌اند.

برای اتباع خارجی که تحصیلات عالی خود را طی برنامه دو ساله به پایان می‌رسانند یا حداقل سه سال از دوره آموزش عالی که چهار سال یا بیشتر به طول می‌انجامد را طی کرده و فارغ‌التحصیل شده‌اند، اگر تا 60 روز از فارغ التحصیلیشان اپلای کنند، ،می‌توانند یکبار حداکثر به مدت ۶ ماه مجوز اقامت دریافت کنند.

صاحبان یا مستأجران قایق‌های تفریحی وارد شده به منطقه گردشگری قایقرانی و خدمه و مسافرانشان می‌توانند با ارائه مدارک مربوط به مدت اقامت خود در بندر TRNC که قایقشان در آنجا لنگر انداخته، طی 12 ماه، مجوز حداکثر 6 ماهه دریافت کنند.

اتباع خارجی که برای فیلمبرداری فیلم/مستند وارد می‌شوند، در صورتی که ویزای اولیه‌شان برای فیلم‌برداری کافی نباشد، می‌توانند هر بار که برای دوره حداکثر یک ساله درخواست می‌دهند، مجوز اقامت کوتاه‌مدت دریافت کنند.

مجوز اقامت کوتاه مدت بر اساس درآمد: مجوز اقامت کوتاه مدت را می‌توان برای اتباع خارجی صادر کرد که معادل 5 برابر حداقل دستمزد ماهانه یا معادل سالانه آن، پول در حساب بانکی‌شان باشد.

برای درخواست مجوز اقامت کوتاه مدت به: مجوزهای اقامت و مقررات ویزای ماده 15 مراجعه کنید.

مدت زمان مجوز اقامت برای اتباع خارجی که دارای املاک و مستغلات در T.R.N.C هستند.

خرید آپارتمان در قبرس شمالی

اتباع خارجی که دارای اموال غیر منقول در TRNC هستند می‌توانند برای 3 سال اول مجوز اقامت 1 ساله و پس از آن برای دو سال مجوز قابل تمدید دریافت کنند، مشروط بر اینکه دارای سند مالکیت به نام خود باشند.

معیارهای مجوز اقامت برای اتباع خارجی که دارای املاک و مستغلات در T.R.N.C هستند.

اتباع خارجی باید خانه‌ای قابل سکونت داشته باشند که در حال حاضر برای این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در صورتی که سند مالکیت یک خانه بین بیش از یک نفر تقسیم شود و طبق این بند برای یکی از سهامداران مجوز اقامت کوتاه مدت صادر شده باشد، به سهامدار دیگری برای همان خانه مجوز اقامت کوتاه مدت داده نخواهد شد.

در صورتی که مال غیرمنقول از طریق قرارداد خریداری شده باشد، حداقل یک سوم قیمت فروش باید پرداخت شود و متقاضی برای تملک آن از هیئت وزیران مجوز گرفته باشد.

در صورتی که ملک غیرمنقول دارای سند مالکیت به نام متقاضی باشد، متقاضی ملزم به داشتن درآمدی معادل حداقل سه ماه مزد می‌باشد. در صورتی که اقساط املاک گرفته شده از طریق قرارداد همچنان درحال پرداخت باشد، متقاضی باید علاوه بر مبلغ قسط ماهانه مندرج در قرارداد، درآمدی معادل حداقل سه برابر دستمزد ماهانه داشته باشد.

مجوز اقامت خانواده قبرس شمالی

فردی که آماده تامین هزینه‌های مالی یک خارجی است که می‌خواهد برای تشکیل خانواده به قبرس بیاید و نامش در درخواست برای مجوز اقامت ثبت شده است، به عنوان حامی مالی او محسوب می‌شود. افرادی که می‌توانند به عنوان حامی در نظر گرفته شوند عبارتند از: شهروندان TRNC، دارندگان مجوز اقامت، دارندگان مجوز کسب و کار، دارندگان مجوز اقامت دانشجویی و اتباع خارجی که حداقل یک سال به طور قانونی در TRNC کار کرده‌اند.

افرادی که می‌توانند مجوز اقامت خانوادگی دریافت کنند.

همسر خارجی حامی که شهروند TRNC نیست،

فرزندان خارجی معلول او یا همسرش که بالای هجده سال سن دارند،

والدین و همسران دارندگان مجوز اقامت دانشجویی،

فرزندان اتباع خارجی مقیم جمهوری ترکیه که دانشجو و شاغل نبوده مجرد و زیر بیست و سه ساله هستند،

والدین حامی که شهروند TRNC هستند،

 برای درخواست مجوز اقامت خانوادگی به: مجوزهای اقامت و مقررات ویزای ماده 17 مراجعه کنید.

مجوز اقامت دانشجویی در قبرس شمالی

اتباع خارجی که در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس در یکی از موسسات آموزش عالی در TRNC تحصیل می‌کنند، ملزم به داشتن مجوز اقامت دانشجویی هستند. برای درخواست مجوز اقامت دانشجویی، فرآیند درخواست (برنامه) باید در صفحه وب که مخصوص این منظور طراحی شده است انجام شود. لینک درخواست آنلاین برای مجوز اقامت دانشجویی: (https://icisleri.gov.ct.tr/)

مجوز اقامت برای دانش‌آموزان خارجی بالای هجده سال که هنوز در مدارس متوسطه تحصیل می‌کنند.

اگر تبعه خارجی بیش از هجده سال سن داشته باشد اما هنوز درحال تحصیل در دبیرستان بوده و بتواند این موضوع را ثابت کند، بدون نیاز به درخواست به اداره مهاجرت می‌تواند مجوز اقامت دانشجویی دریافت کند. اتباع خارجی بالای هجده ساله که هنوز در مدرسه متوسطه تحصیل می‌کنند باید با داشتن گذرنامه معتبر، گواهی دانشجویی معتبر و رسید، به اداره مالیات و درآمد مراجعه کنند.