دسته‌بندی نشده

مهاجرت تحصيلي به قبرس

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با دانشگاه‌های قبرس شمالی و شرایط مهاجرت تحصیلی به قبرس شمالی آشنا کرده و به زوایای مختلف آن‌ها بپردازیم و شما را از هر آنچه نیاز است بدانید، آگاه نماییم. از بهترین مقاصد مهاجرت تحصیلی، می‌توان به مهاجرت تحصیلی به قبرس شمالی اشاره کرد. علاوه بر دانشگاه‌های معتبر و رنک بالا، هزینه‌های زندگی کاملاً مقرون به صرفه در این کشور، عدم نیاز به مدرک زبان و ویزا از برتری‌های مهاجرت به قبرس می‌باشد.

مهاجرت تحصيلي به قبرس

در مهاجرت تحصیلی به قبرس نیاز است با دانشگاه‌های این کشور، شرایط مهاجرتی، هزینه‌ دانشگاه‌ها و… آشنا شوید. در ادامه به تمامی این موارد خواهیم پرداخت، پس با ما تا انتها همراه باشید.

شرايط كلی در سال جاری

در حال حاضر بر خلاف وجود تمام محدوديت‌ها در پرواز‌های خارجی و شرايط پاندمی، همچنان پرواز‌های ‌ايران به مقصد قبرس شمالی برقرار است. به تمامی دانشجويان در سال گذشته مبلغ 500 لير جهت كمك در خريد وسايل مورد نياز در بحران كرونا داده شد. البته تمامی دانشجويان می بايست به صورت اجباري تست كرونا بدهند كه اين تست برای آن‌ها رايگان می‌باشد.

بدون مدرك زبان اپلای كنيد

زبان رسمي كشور قبرس شمالی زبان تركی استانبولي است، گرچه كه به علت سير تاريخي و ساكنين اين كشور كه شامل دو دسته‌‌ی اصلی ترك‌ها و يونانيان بوده، آن‌ها به زبان يونانی نيز مسلط هستند. برای مهاجرت تحصیلی به قبرس ولی هيچ جاي نگرانی نيست، قبرس شمالی به واسطه‌‌ی قطب توريستی بودنش هر ساله ميزبان جمعيت زيادی از كشور‌های اروپايي و همين‌طور كشور آمريكا است، لذا مردم اين كشور به زبان انگليسی تسلط زيادی دارند.
واحد‌های درسی در دانشگاه‌های اين كشور به زبان انگليسی ارائه می‌گردد، ولي برای دانشجويان بين المللی الزامی به داشتن مدارك زبان چون آيلتس، تافل، دولينگو و غيره نمی‌باشد. متقاضيان فقط كافی است در امتحان اصلی زبان دانشگاه شركت كنند و نمره‌ی قابل قبولی بياورند، در غير اين صورت نسبت به نمره‌ای كه كسب می‌نمايند، می‌بايست در دوره‌های زبان كه در خود دانشگاه برگزار می‌گردد، شركت كنند و سپس می‌توانند در رشته‌ی مورد نظر اقدام به تحصيل نمايند. والدين دانشجويان نيز می‌توانند در اين دوره‌های زبان شركت نموده و استفاده كنند.

چرا بايد به دانشگاه‌های قبرس شمالی فكر كنم‌؟

مهاجرت تحصیلی به قبرس شمالی این امکان و فرصت را به شما می‌دهند تا در دانشگاه‌هایی با رنک بالا مشغول به تحصیل شوید، و اين تازه اول مسير است، چرا كه پس از گذشت دو سال از تحصيل خود در دانشگاه می‌توانيد به دانشگاه‌های برتر در ساير كشور‌‌ها از جمله آمريكا و كانادا انتقالی بگيريد.
براي تحصيل در رشته‌هاي پزشكی و پيراپزشكی نيازی به آزمون اوليه و يا نمره‌ی قبولی در آزمون‌های دانشگاه‌ها نداريد و كافيست تا شهريه‌ی اين رشته ها را بتوانيد پرداخت كنيد. مزيت اشتغال به تحصيل در رشته‌های پزشكی و پيراپزشكی برای دانشجويان ايرانی اين است كه مدرك تحصيلی از اكثر دانشگاه‌های قبرس شمالی توسط وزارت بهداشت و وزارت علوم ايران پذيرفته شده است، البته لازم به ذكر است كه اكثر دانشگاه های قبرس شمالی توسط آمريكا و كانادا نيز مورد تاييد است.
يكي ديگر از مزايای مهاجرت تحصيلی به قبرس شمالی، در كنار هزينه‌های مقرون به صرفه‌ی زندگی و دانشگاه‌های قبرس، اجازه‌ی كار دانشجويی همزمان با تحصيل می‌باشد. دانشجويان مقطع ليسانس اجازه‌ی ۱۰ ساعت كار دانشجويی در هفته و دانشجويان مقطع فوق ليسانس می‌توانند۲۰ ساعت از زمان خود را در هفته به كار دانشجويي اختصاص دهند.

با مداركي كه نياز دارم چه كار كنیم؟

هيچ مدرك غير معمول و عجيبي نياز نداريد. در واقع با توجه به مقطع تحصيلي خود و مقطعي كه براي آن اقدام مي‌كنيد می‌بايست مداركی ارائه دهيد كه به آن‌ها می‌پردازيم. به طور كلي براي مقطع ليسانس داشتن ريز نمرات و معدل خوب از دبیرستان مزيت حساب می‌شود. در مقطع فوق ليسانس دارا بودن معدل بالا از مقطع قبلی یعنی ليسانس مزيت خوبی حساب می‌شود، البته با وجود اين كه داشتن سابقه‌ی كاری و كارورزی و يا مدارك فنی حرفه‌ای مرتبط با رشته‌ی ليسانستان اجبار ندارد و براي گرفتن پذيرش مانعی ايجاد نمی‌كند، اما داشتن آن‌ها نكته‌ی مثبتی است و می‌تواند اين فرايند را تسهيل كند و به آن سرعت ببخشد.

برترین دانشگاه‌های مقصدی برای مهاجرت تحصیلی به قبرس شمالی

مدارك لازم جهت مهاجرت تحصیلی به قبرس شمالی

  •  پاسپورت با حداقل هشت ماه اعتبار
  • چهار عدد عكس پرسنلي با پس زمينه‌ي سفيد و سايز شش در چهار
  • اسكن مدارك هويتي
  • ريز نمرات مقطع تحصیلی قبلي
  • ترجمه‌ي مدارك فوق به زبان انگليسي

بايد اشاره كنيم كه پس از اخذ پذيرش از دانشگاه قبرس شمالي بدون نياز به دريافت ويزا مي‌توانيد فورا به آن‌جا سفر كرده و تحصيل خود را آغاز نماييد.

مدارکی که برای مهاجرت تحصیلی یه قبرس شمالی نیاز دارید

هزينه‌ي تحصيل در دانشگاه هاي قبرس شمالي

یکی دیگر از مهم‌ترین مواردی که در مهاجرت تحصیلی به قلرس باید در نظر بگیرید هزینه و شهریه‌ی دانشکاه ها می‌باشد. تحصيل در رشته‌هاي گوناگون هزينه‌اي متفاوتي در بر دارد. در كل ميانگين هزينه‌ي تحصيل در مقطع كارشناسي چيزي در ميان 3000 تا 13000 يورو مي‌باشد. اين مبلغ در دوره‌ي دكترا حدود 5000 يورو در سال مي‌باشد.

شهريه‌هاي مقطع ليسانس در دانشگاه‌های قبرس

شهريه‌ی رشته‌ی پزشكی در سه ساله‌ی آغازين، ساليانه مبلغ ۱۸ هزار يورو و در سه ساله‌ی پايانی، ساليانه ۲۲ هزار يورو می‌باشد.
اين ميزان شهريه در رشته‌های حسابداری، روانشناسی، موسيقی، گرافيك، كامپيوتر و حقوق در مقطع ليسانس ساليانه ۹هزار يورو می‌باشد.

شهريه‌های فوق ليسانس

رشته‌های حقوق، بيزينس، موسيقی، روابط بين الملل و غيره در دوره فوق ليسانس شهريه‌ای به مقدار ۱۳ الی ۱۴ هزار يورو دارد. كه البته اگر قرار به پرداخت به صورت يكجا و در ابتداي شروع تحصيل باشد، به ۱۰ الي ۱۱ هزار يورو كاهش می‌يابد.

شهريه‌ی دكترا

ميزان شهريه در رشته‌هايی چون حقوق، روانشناسی، روابط بين الملل، برق، فيزيوتراپی و پرستاری مبلغی معادل ساليانه ۴ الی ۵ هزار يورو در نظر گرفته می‌شود.

شانسی برای دريافت بورسيه و فاند در مهاجرت تحصیلی به قبرس دارم‌؟

دانشگاه‌های این کشور سالانه هزینه‌هایی را، برای دانشجویان بین المللی که قصد مهاجرت تحصیلی به قبرس دارند، در نظر میگیرند که در اکثر مواقع به همه‌ی دانشجویان اختصاص می‌یابد. البته که داشتن مدارک و رزومه‌ی قوی، مقاله‌های داخلي و بين المللی، سابقه‌های درخشان تحصيلي اين شانس را چندين برابر مي‌كند ولی در صورت نداشتن اين موارد نيز به احتمال خيلی خيلی بالايي شانس دريافت بورسيه را دارید.
اين بورسيه‌ها چيزی در حدود ۲۵ تا ۵۰ درصد از مبلغ شهريه را شامل می‌شود. در اكثر مواقع ۲۵ درصد به دانشجویان تخفيف داده می‌شود كه اگر موارد فوق را داشته باشيد به ۵۰ درصد هم می‌رسد. قبرس همچنبن بورسيه‌های ۱۰۰ درصدی نيز دارد كه به كسانی با رزومه و يا سابقه‌ی خاص تعلق مي‌گيرد.

 چگونه پس از پايان مدت تحصيلم در قبرس اقامت بگيرم‌؟

پس از تحصيل در قبرس شمالی می‌توانيد مشغول به كار شويد يا از يك كارفرما در قبرس جاب آفر بگيريد. در اين شرايط می‌توانيد اقامت خود را به اقامت كاری تبديل كنيد. دانشجويانی كه در دو زير شاخه‌ی E , D هستند شانس دريافت اقامت بیشتری را دارند.

زير شاخه‌ E

شامل افرادي می‌شود كه در مشاغل تخصصی و حرفه‌ای قبرس فعاليت دارند و يا تحصيل كرده‌اند. آن‌ها همچنين بايد پشتوانه‌ای كافی برای خود اشتغالی نيز داشته باشند.

زير شاخه‌ D

اشخاصی كه از يك كارفرما در قبرس پيشنهاد كاری دارند و شرط مهم اين است كه مدت كاری نمی‌بايست به صورت محدود باشد. در اين دو حالت شانس بالايی در دريافت اقامت قبرس را دارا می‌باشيد. به طور خلاصه از مزایای مهاجرت تحصیلی به قبرس شمالی و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های قبرس می‌توان به هزینه‌های زندگي و تحصيلی مقرون به صرفه، زندگي در كشوري امن و امكان رشد تحصيلي در مقاطع مختلف در دانشگاه های قبرس اشاره نمود. در صورت داشتن موارد ذكر شده پيشنهاد می‌شود حتما در اولين فرصت اقدام نماييد و شانس خود را در اين زمينه امتحان كنيد.